Eskolan uusi kyläsuunnitelma on valmisteilla

On aika päivittää Eskolan kyläsuunnitelma. Eskolan Kyläyhdistys ry kutsui kaikki asiasta kiinnostuneet kyläläiset ja kylän yhdistysten edustajat Eskolan vanhalle asemalle 21.5. klo 18. Siellä Keskipohjalaiset Kylät ry:n kyläasiamies Miia Tiilikainen alusti kyläsuunnitelma-asiaa Suomen Kylien virallisella Kyläkoutsi-koulutuksella, otsikolla Kyläsuunnitelma – Kylän tai korttelin yhteinen tulevaisuus. Tärkein osa koulutusta ja koko iltaa oli yhdessä hahmotella sitä, mihin suuntaan Eskolan kylää ollaan jatkossa kehittämässä. Tarkoituksena oli käynnistää Eskolan kyläsuunnitelmaprosessi, eli valmista suunnitelmaa ei saatu kerralla valmiiksi. Suunnitelman teko jatkuu nyt kyläkyselyllä. Kyläasiamies voi olla jatkossakin suunnitelmaprosessin apuna, mikäli kylän edustajat näin toivovat.

VASTAA KYSELYYN TÄSTÄ 17.6. MENNESSÄ