ESKOLAN KYLÄN JA LAPINJÄRVEN KUNNAN KOKEILU


Olemme osa Kokeileva Suomi -kärkihanketta sekä Kokeilun Paikka -digialustan ensimmäinen kokeilu! Lämmin kiitos kaikille mesenaateillemme, jotka olette olleet tukemassa meitä! Lapinjärven kunnan ja Kannuksen kaupungin sivistyslautakunnat ovat päättäneet joulukuussa 2017 allekirjoittaa sopimuksen, jolla Kannuksen kaupunki antaa Lapinjärven kunnalle järjestää opetusta Eskolassa. Syksystä 2018 lähtien Eskolan opetusryhmä on Porlammin kylällä toimivan Hilda Käkikosken koulun sivutoimipiste. Kokeilu kestää käytännössä kolme lukuvuotta. Oppilaaksi ilmoittaudutaan Lapinjärven kuntaan heti oppilaaksi-ilmoittautumisen avauduttua. Lisätietoja: sivistystoimenjohtaja pia.aaltonen(at)lapinjarvi.fi.

"Peloton kylä" -video Eskolasta!

Linkki suoraan Kokeilun Paikkaan