Eskola on Suomen ensimmäinen kaksinkertainen VUODEN KYLÄ!


Video palkinnon julistamisesta

Ensimmäisenä kylänä Suomessa Eskola on valittu toistamiseen valtakunnalliseksi Vuoden Kyläksi! Edellisen kerran tunnustus tuli vuonna 2001 ja toisen kerran palkinto vastaanotettiin Maaseutuparlamentissa Leppävirralla 2.9.2017.

Lämmin kiitos Suomen Kylätoiminta ry:lle tästä tunnustuksesta, kiitokset myös Keskipohjalaiset Kylät ry:lle palkinnon mahdollistamisesta maakunnallisen kylän tittelin myötä. Tämä palkinto kuuluu kaikille kyläläisille. "On ne vaan niin hyviä", todettiin valintaperusteista.

Kolme tärkeintä syytä palkinnon saamiselle olivat Eskolan Kyläpalvelu Oy, kyläyhdistyksen teatteritoiminta ja HanhiKukko ry:n työ koulunkäynnin eteen Eskolassa. Myös ahkera hankkeiden hyödyntäminen nähtiin ansioksi. Jatketaan samaan malliin!

YLE:n juttu Eskolasta

Keskipohjanmaa -lehden juttu Eskolasta

IS Taloussanomien juttu Eskolasta