Eskola on valtakunnallinen VUODEN KYLÄ 2017!


Video palkinnon julistamisesta

Ensimmäisenä kylänä Suomessa Eskola on valittu toistamiseen valtakunnalliseksi Vuoden Kyläksi! Palkinto vastaanotettiin Maaseutuparlamentissa Leppävirralla 2.9. Lämmin kiitos Suomen Kylätoiminta ry:lle tästä tunnustuksesta, kiitokset myös Keskipohjalaiset Kylät ry:lle palkinnon mahdollistamisesta maakunnallisen kylän tittelin myötä. Tämä palkinto kuuluu kaikille kyläläisille. "On ne vaan niin hyviä", todettiin valintaperusteista. Kolme tärkeintä syytä palkinnon saamiselle olivat Eskolan Kyläpalvelu Oy, kyläyhdistyksen teatteritoiminta ja HanhiKukko ry:n työ koulunkäynnin eteen Eskolassa. Myös ahkera hankkeiden hyödyntäminen nähtiin ansioksi. Jatketaan samaan malliin!

YLE:n juttu Eskolasta

Keskipohjanmaa -lehden juttu Eskolasta

IS Taloussanomien juttu Eskolasta